Drzwi loftowe
Drzwi loftowe, zwane także industrialnymi, stanowią nowość na polskim rynku. Są wybierane w wysokich mieszkaniach lub domach. Nadają wnętrzom nowoczesny wygląd oraz optycznie je powiększają. Wszystko dzięki ich ciekawej konstrukcji. Drzwi loftowe to stalowa rama wypełniona szkłem. Rodzaj i kolor wypełnienia oraz wygląd obramowania zależy od indywidualnych preferencji klienta.
Drzwiami loftowymi często są nazywane również ściany wykonane w ten sposób. Cała struktura posiada ruchome elementy – na przykład okna uchylne lub przesuwne.
Galeria przykładowych wzorów drzwi
Wszystkie modele drzwi można obejrzeć w katalogu produktów
Cechy drzwi loftowych
Drzwi loftowe to rozwiązanie dla osób ceniących modne rozwiązania architektoniczne. Pomagają w stworzeniu nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza – dodają mu surowej elegancji. Dzięki szklanemu wypełnieniu, optycznie powiększają pomieszczenie. Drzwi industrialne to trafny wybór w przypadku małych mieszkań. Dowolność w wyborze obramowania oraz wypełnienia pozwala na dopasowanie drzwi do wystroju wnętrza.
Drzwi loftotwe – izolacja dźwiękowa i termiczna
Szczelność drzwi loftowych zależy od grubości i jakości wypełnienia oraz sposobu wykonania ramy. Z uwagi na indywidualne preferencje klientów, poszczególne konstrukcje różnią się parametrami szczelności. Typowe drzwi loftowe izolują podobnie jak te standardowe, wewnętrzne. Jeśli zależy Ci na akustyce, zaznacz to przy ustalaniu szczegółów projektu. Stuprocentową ochronę zapewniają jednak specjalne drzwi do tłumienia dźwięków.
Jeśli chodzi o ochronę przed wysokimi i niskimi temperaturami, drzwi loftowe nie są przeznaczone do montażu zewnętrznego. Stalowa konstrukcja jest dobrym przewodnikiem ciepła, co znacząco wpływa na temperaturę wewnątrz budynku.
Wypełnienie drzwi – szkło „bezpieczne”
„Bezpieczne”, czyli klejone. Składa się z dwóch sklejonych warstw szkła, między którymi znajduje się foliowa powłoka. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza ciekawej właściwości. Po rozbiciu, szkło bezpieczne nie rozpada się na mniejsze lub większe kawałki – na tafli pojawia się jedynie „pajęczyna”. Takie rozwiązanie chroni przed skaleczeniami.
Szkło hartowane w drzwiach loftowych
Hartowanie szkła zwiększa jego twardość, ale zmniejsza elastyczność. To znaczy, że o ile sprawdza się w konstrukcjach statycznych, o tyle w elementach ruchomych może ulec uszkodzeniu. Codzienne użytkowanie drzwi z hartowaną szybą wiąże się z ryzykiem jej uderzenia i rozbicia na mnóstwo maleńkich kawałków. Dlatego w przypadku elementów ruchomych, takich jak na przykład drzwi, zastosowanie szkła hartowanego jest bezzasadne.
Szkło „inteligentne” w drzwiach loftowych
Dlaczego inteligentne? Ponieważ za pomocą aplikacji można regulować jego przezierność. Tego typu rozwiązanie jest stosowane na życzenie klienta jako wypełnienie drzwi industrialnych.
Drzwi loftowe pod prysznicem
Na polskim rynku drzwi loftowe nie stanowią jeszcze elementu wyposażenia łazienek. Póki co, nie montuje się ich w kabinach prysznicowych ze względu na kontakt z wodą. Chcąc zaaranżować wnętrze łazienki w stylu industrialnym, można skorzystać z podobnie wyglądających, gotowych wariantów lub ozdobić standardową kabinę szczeblinami.
Przygotowanie do montażu
Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem we wstawianiu drzwi loftowych jest przygotowanie prostego otworu o równych krawędziach. Równie istotny jest jego dokładny pomiar. Powinien uwzględniać grubości elementów takich jak podłoga czy tynk, które mają wpływ na ostateczny wymiar drzwi.
Ich waga (1m² = 40-60kg) wymaga przygotowania wzmocnień w przypadku ścian gipsowo-kartonowych, nadproży czy podwieszanych sufitów. Otwór można zabezpieczyć za pomocą ramy ze stalowych lub drewnianych belek kotwionych do podłogi i sufitu.
W przypadku ścian murowanych można zrezygnować z przygotowania wzmocnień.